הפעלה סלקטיבית של תאי ה- STR) T)

טכנולוגית ה- STR מפעילה את מערכת החיסון הטבעית של הגוף כנגד גידולים סרטניים ובכך יכולה גם לאפשר פעילות טובה יותר של טיפולים שמבוססים על מערכת החיסון (אימונותרפיה). על ידי קישור של חלק חיידקי לא פעיל לתאים הסרטניים, טכנולוגית ה- STR הופכת את התגובה החיסונית החלשה לתגובה חיסונית חזקה וממוקדת כנגד התאים הסרטניים. לטכנולוגיה זו יש את היכולת לשפר את הפעילות של מעכבי בקרה חיסונית ושל טיפולים אנטי-סרטניים אחרים.

התרופה הראשונה של נאוטקס מטכנולוגית STR, נאפטומומאב אסטאפנאטוקס, נאפ (naptumomab estafenatox, NAP), נמצאת כיום בניסוי קליני כנגד גידולים ממאירים מוצקים מתקדמים. תרופות נוספות על בסיס טכנולוגית ה- STR מפותחות לטיפול במחלות דם ממאירות ולטיפול בגידולים ממאירים מוצקים נוספים כמו סרטן המוח (גליובלסטומה). טכנולוגית STR נבחנת כיום בניסויים קליניים עם מעכבי בקרה חיסונית אבל ביכולתה להגביר גם את הפעילות של טיפולים אחרים.

במקביל לפיתוח של תרופות מבוססות STR, נאוטקס ממשיכה לחפש שיתופי פעולה או רכישה של תרופות בשלבי פיתוח ראשוניים שיכולים להשתלב או להשלים את טכנולוגית ה- STR.

נאפטומומאב אסטאפנאטוקס (NAP, נאפ)

נאפטומומאב אסטאפנאטוקס (נאפ), התרופה המובילה של חברת נאוטקס והתרופה הראשונה מטכנולוגית STR שבמחקר קליני, נבדקת כיום בניסוי קליני שלב 1b לטיפול בגידולים ממאירים מוצקים מתקדמים. התרופה נאפ שנרכשה מחברת Active Biotech א(NASDAQ STOCKHOLM: ACTI) ב- 2016 יכולה לשמש כטיפול יחידני או בשילוב עם טיפולים אנטי סרטניים שונים כמו כימותרפיה, טיפולי CAR-T ומעכבי בקרה חיסונית.

נאפ זו תרופה הפועלת כנגד גידולים סרטניים שמבטאים את האנטיגן 5T4, אשר נמצא על רוב הגידולים הממאירים המוצקים הנפוצים. במחקרים קליניים קודמים נצפתה סבילות טובה לטיפול עם Nap עם סימנים ראשוניים של פעילות. מחקר קליני שלב 1b של נאפ עם מעכבי בקרה חיסונית ממשיך לגייס חולים בשלושה מרכזים בישראל.

לפרטים נוספים על המחקר הקליני (NCT03983954) ניתן לבקר באתר של  Clinical Trials.