טכנולוגיות ופרוייקטים

טכנולוגיית TTS- סופראנטיגן המכוון לגידול הסרטני (Tumor Targeted Superantigen)

 

ידוע כי מערכת החיסון הרבה יותר יעילה בהרג של חיידקים מאשר תאים סרטניים. טכנולוגיית ה- TTS עוטפת את הגידול הסרטני בחלקי חיידק, סופראנטיגן, ובכך גורמת להפעלה של מערכת החיסון האנטי-חיידקית כנגד תאי הסרטן. הפעלה טבעית זו של מערכת החיסון מאפשרת תגובה אנטי סרטנית גם אצל חולים שלא הגיבו לטיפולים אחרים שמבוססים על מערכת החיסון (אימונותרפיה). על ידי קישור של חלק חיידקי לא פעיל לתאים הסרטניים, טכנולוגיית ה- TTS הופכת את התגובה החיסונית החלשה לתגובה חיסונית חזקה וממוקדת כנגד התאים הסרטניים. לטכנולוגיה זו יש את היכולת לשפר את הפעילות של מעכבי בקרה חיסונית ושל טיפולים אנטי-סרטניים אחרים כמו כימותרפיה וטיפולי קאר-טי (CAR T).

התרופה הראשונה של נאוטקס מטכנולוגיית TTS, נאפטומומאב אסטאפנאטוקס, נאפ (naptumomab estafenatox, NAP), נמצאת כיום בניסוי קליני כנגד גידולים ממאירים מוצקים מתקדמים. תרופות נוספות על בסיס טכנולוגיית ה- TTS מפותחות לטיפול במחלות דם ממאירות ולטיפול בגידולים ממאירים מוצקים נוספים כמו סרטן המוח (גליובלסטומה).

במקביל לפיתוח של תרופות מבוססות TTS, נאוטקס ממשיכה לחפש שיתופי פעולה או רכישה של תרופות בשלבי פיתוח ראשוניים שיכולים להשתלב או להשלים את טכנולוגיית ה- TTS.

נאפטומומאב אסטאפנאטוקס (NAP, נאפ)

נאפטומומאב אסטאפנאטוקס (נאפ), התרופה המובילה של חברת נאוטקס מטכנולוגיית TTS נבדקת כיום בניסוי קליני שלב 1b לטיפול בגידולים ממאירים מוצקים מתקדמים. התרופה נאפ נרכשה מחברת Active Biotech
א
(NASDAQ STOCKHOLM: ACTI) ב-2016. תרופה זו נבדקת כיום במחקרים פרה קליניים ו/או קליניים כטיפול יחידני או בשילוב עם טיפולים אנטי סרטניים שונים כמו כימותרפיה, טיפולי CAR-T ומעכבי בקרה חיסונית.

נאפ זו תרופה הפועלת כנגד גידולים סרטניים שמבטאים את האנטיגן 5T4, אשר נמצא על רוב הגידולים הממאירים המוצקים הנפוצים. במחקרים קליניים קודמים נצפתה סבילות טובה לטיפול עם Nap עם סימנים ראשוניים של פעילות. מחקר קליני שלב 1b של נאפ עם מעכבי בקרה חיסונית ממשיך לגייס חולים בארבעה מרכזים בישראל.

לפרטים נוספים על המחקר הקליני (NCT03983954) ניתן לבקר באתר של  Clinical Trials.